Srbija počinje pregovore 21. januara
Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompuj rekao je da će prva međuvladina konferencija sa Srbijom biti održana 21. januara 2014.
Prethodno su lideri EU u Briselu potvrdili odluku Saveta ministara da pregovori počnu u januaru.
Na brifingu za nemačke novinare posle završnog sastanka, Angela Merkel je potvrdila da su se šefovi država saglasili i prihvatili pregovarački okvir za Srbiju i prokomentarisala da su evropski lideri zadovoljni "izvanrednim napretkom" koji je postignut u dijalogu Beograda i Prištine.
"Potvrđujem da će pregovori sa Srbijom početi 21. januara", rekao je Van Rompej na konferenciji za novinare u Briselu posle dvodnevnog samita šefova država ili vlada država članica EU.
Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je novinarima, odlazeći sa samita, da su "zemlje članice prepoznale izvanredan napredak u dijalogu Beograda i Prištine".
Oglasio se i grčki premijer Antonis Samaras i rekao da će naredni koraci morati da budu koordinisani sa ostalima. "Ali u januaru počinjemo pregovore sa Srbijom. Vrlo smo zadovoljni zbog toga", dodao je on.
Grčka je, kao predsedavajuća EU od 1. januara 2014, najavila da će prvu međuvladinu konferenciju EU-Srbija, kojom počinju pristupni pregovori, zakazati za 21. januar, što je na samitu EU u Briselu danas prihvaćeno.
Šefovi država ili vlada EU su takođe potvrdili Pregovarački okvir - mehanizam i pravila za pregovore o članstvu sa Srbijom, koji je usvojio Savet ministara EU u utorak, 17. decembra.
Pregovori će početi otvaranjem nekog poglavlja koje može da se brzo privremeno zatvori, ali će Evropska komisija odmah nastojati da što pre, verovatno u drugoj polovini 2014, počnu pregovori o glavnim poglavljima - 23 i 24, koja se tiču vladavine prava, temeljnih sloboda, pravosuđa i suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala.
Brzo ili uporedo treba da bude otvoreno i poglavlje 35. koje se odnosi na uređivanje odnosa Beograda i Prištine, uz pravno obavezujući sporazum dve strane kada se dođe do kraja pregovora o normalizaciji.
To se navodi u Pregovaračkom okviru, a evropski komesar Štefan File je novinarima rekao da to nikako ne znači i zahtev da Srbija prizna nezavisnost Kosova, uz opasku da ni pet članica EU ne priznaje Kosovo.
Okvir takođe predviđa da Beograd i Priština na kraju procesa pridruživanja Srbije EU potpišu "pravno obavezujući sporazum".
(Preuzeto sa B92)