IPA II će pomoći Srbiji da ispuni političke i ekonomske kriterijume za pristupanje
Većina donacija EU Srbiji dolazi iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) koji je sproveden u periodu od 2007. do 2013, dok IPA II postavlja novi okvir za pružanje pretpristupne pomoći za period od 2014. do 2020. i za cilj ima da državama pomogne pri ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma za pristupanje, poručio je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na konferenciji o mogućnostima i izazovima koje IPA II donosi Srbiji u pristupnim pregovorima sa EU.
„IPA II je usredsređen na pružanje podrške zemljama pri ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma. Njegova pažnja je prvenstveno usmerena na osnove, što uključuje izgradnju demokratskih insititucija, unapređenje vladavine prava, reformu sudstva i državne uprave, zaštitu osnovnih prava i borbu protiv diskriminacije. IPA II će takođe podstaći regionalnu i prekograničnu saradnju”, rekao je Devenport.
„IPA II će, međutim, veći akcenat staviti na unapređenje ekonomskog upravljanja i jačanje upravljanja javnim finansijama u državama proširenja. Ovo će poboljšati privredne izglede ovih zemalja, povećati delotvornost investicija, te otvoriti veći broj radnih mesta”, dodao je.
U obraćanju učesnicima konferencije “Instrument za pretpristupnu pomoć IPA II 2014-2020: Nove mogućnosti i izazovi pristupnih pregovora Srbije sa Evropskom unijom”, koju su organizovali Evropski pokret u Srbiji i Fondacija Fridrih Ebert, Devenport je objasnio da je glavna novina instrumenta IPA II njegov strateški fokus.
„Zajedno sa kolegama u Srbiji i drugim državama korisnicama, naporno smo radili na stvaranju takozvanih Strateških dokumenata za svaku državu posebno za period od sedam godina. Dokumenti će obezbediti snažniju kontrolu korisnika, integrisanjem njihovih reformskih i razvojnih programa.”
IPA II takođe uvodi snažniji „sektorski pristup”, novu okosnicu pomoći EU, rekao je ambasador Devenport.
„Naši fondovi su sada usmereni na reforme u okviru unapred definisanih sektora, koji pokrivaju oblasti bliske strategiji proširenja, poput demokratije i upravljanja, vladavine prava, ili rasta i konkurentnosti”, pojasnio je Devenport.
On je dodao da sektorski pristup „promoviše strukturne reforme koje će pomoći transformaciju određenog sektora i približiti ga standardima EU”.
Prema njegovim rečima, pomoć će biti usmerenija, što će obezbediti veću efikasnost i održivost kao i fokus na rezultate.
„Ovo konkretno znači da će realne reforme doneti veće prednosti građanima Srbije u pogledu čistijeg vazduha, boljeg poštovanja potrošačkih prava, efikasnijeg sudstva, pouzdanije državne uprave, zdravije hrane i mnogih drugih”, rekao je Devenport.
Izvor: Delegacija EU u RS