Arhiva vesti

EU poziva Srbiju da nastavi aktivan angažman u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom

Savet Evropske unije pozdravlja visok nivo spremnosti i angažmana koji je srpska vlada do sada pokazala u procesu pristupnih pregovora ali je pozvao Beograd da nastavi aktivan i konstruktivan angažman u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom, kaže se u saopštenju izdatom nakon sednice Saveta.

„Srbija mora da nastavi aktivan i konstruktivan angažman u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom, u kom je do sada ostvaren značajan napredak”, navodi se u saopštenju. Savet „nastavlja da budno prati kontinuirani angažman Srbije ka postizanju vidljivog i održivog napretka u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom, uključujući i primenu svih sporazuma postignutih do sad u dobroj veri".

„Savet podseća da napredak u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom u okviru poglavlja 35 mora da se odvija istovremeno sa opštim napretkom pregovora”, ističe se u saopštenju.

„Poglavlje 35 će ubrzo biti otvoreno a ticaće se celokupnog procesa pregovora”, poručuje Savet, dodajući da ono treba da „obezbedi čvrst okvir za nadzor primene postignutih sporazuma”.

Savet je pozdravio „napredak koji je Srbija postigla u prethodnoj godini, uključujući napredak u reformi državne uprave, pravosuđa i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala”.

Savet takođe „sa zadovoljstvom ističe ambiciozni program ekonomskih i strukturnih reformi Srbije kao i njenu aktivnu ulogu u daljem razvoju regionalne saradnje, uključujući unapređenje privrednog razvoja i sprovođenje zakona u regionu”.

Savet je, međutim, pozvao Srbiju da „dalje intenzivira reformski proces. Konkretno, neophodni su veći napori kako bi se obezbedilo delotvorno, nezavisno sudstvo i postigli dobri rezultati u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala”.

„Treba obratiti posebnu pažnju na puno poštovanje osnovnih prava, uključujući zaštitu najugroženijih grupa, konkretno Roma, kao i na delotvorno sprovođenje zakonodavstva u pogledu zaštite manjina”, dodaje se u saopštenju.

Takođe je istaknuta „zabrinutost povodom pogoršanja uslova za puno ostvarivanje prava na slobodu izražavanja”.

Više na: http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/EN/genaff/146326.pdf

Izvor: Delegacija EU u RS