Joksimović: Otvaranje poglavlja ubrzaće reforme
Ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da otvaranje poglavlja u pregovorima o članstvu u EU ubrzava reforme u društvu i da veruje da će Unija ove godine poslati jasan signal Srbiji za otvaranje poglavlja.
Ona je rekla da je lično iznenađena zatezanjem u vezi otvaranja poglavlja, istakavši da je trenutak za to bio i ranije, jer Srbija sve vreme sprovodi reforme.
"Nezavisno od otvaranja poglavlja mi radimo na reformama i važnije je kakve reforme sprovodimo od samog trenutka otvaranja poglavlja," rekla je Joksimović za TV Pink. "Otvaranje poglavlja jeste važno, ali to ne znači da ćemo time odmah sutra biti članica EU, jer tek tada sve počinje," istakla je ona dodala da otvaranje poglavlja znači da se kreće u detaljnu analizu i akcione planove, u okviru kojih će biti dati određeni rokovi za ispunjenje obaveza.
Otvaranje poglavlja daje dinamiku pregovorima o članstvu u EU i ubrzava reforme u društvu, a to je ujedno i kontrolni mehanizam i za EU, rekla je Joksimović.
Ona je ukazala da postoje i politički uslovi u pregovorima o pridruživanju kao što su pitanja u vezi Briselskog sporazuma u poglavlju 35, a postoje i tehnički uslovi koje su sve zemlje članice EU morale da ispune.
Joksimović je ponovila da niko ne traži od Srbije da prizna nezavisno Kosovo, ali da se zahteva sveobuhvatna normalizacija odnosa sa Prištinom, koja podrazumeva i neke političke, ali i tehničke stvari. "Srbija je u pregovorima sa Prištinom učinila ustupke i sada očekujemo da Priština takođe učini ustupke", kazala je ministarka i dodala da smatra da je Brislel uvideo ustupke Beograda i da je sada "loptica na terenu Prištine."
Za Beograd je suštinski važna Zajednica srpskih opština i to ona ne bude svedena samo na nivo nevladine organizacije, jer to nije dogovoreno Briselskim sporazumom, ukazala je Joksimović.
Istakavši da je evropska budućnost ključan faktor za stabilnost Balkana, ona je dodala da i zemlje članice EU itekakako imaju interes za proširenje Unije.
Ona je navela primer da je za poslednje tri godine izvoz iz zemalja članica EU u zemlje Zapadnog Balkana porastao za 23 odsto.
Kada je reč o korišćenju novca iz evrospkih fondova, ona je podsetila da Srbija od 2007. godine koristi sredstva iz predpristupnih fondova EU, koji iznose oko 200 miliona evra godišnje bespovratne pomoći. "Kada postanemo članica EU, imaćemo pristup strukturnim fondovima, koji se mere milijardama evra", rekla je Joksimović.
Ona je kao dobar primer navela Poljsku, kao zemlju koja je 100 procentno iskoristila te fondove, posebno za poljoprivredu i naglasila da Srbija treba još bolje da se pripremi, a posebno da lokalne samouprave uspešno koriste sredstva iz tih fondova.
Joksimović tvrdi da Srbija ima pripremljene projekekte, posebno za infrastrukturu, ali da treba još da se radi na edukaciji jer, kako je rekla, nije dovoljno imati ideju, već treba da ona bude dobro formulisana i da pojekat bude dobro pripremljen da bi se dobio novac od EU.
Izvor: Tanjug