Poseta komesara Hana Srbiji
Evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han danas je u Beogradu i Principovcu odao priznanje Srbiji za humani pristup u suočavanju sa izbegličkom krizom, navodeći da nju nisu prouzrokovale zemlje zapadnog Balkana, i da ona ima ne samo evropski, nego i globalni karakter.
Han je ocenio da je Evropska unija sa svojim partnerima sposobna da se izbori sa izbegličkom krizom, ali je izrazio zabrinutost da bi određeni potezi tokom ove krize mogli da izazovu dugoročne posledice.
“Svi treba da budu svesni posledica i posao političara je da ne misle o izborima, nego da vode računa o interesu građana” , rekao je Han i istakao da je EU spremna da pomogne finansijski i Srbiji i BJRM. Za Srbiju u te svrhe EU je spremna da izdvoji deset miliona evra, rekao je i podvukao da to nije pitanje novca, već pokazivanja solidarnosti i prijateljstva.
Na pitanje da li će EU vraćati izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiju na osnovu sporazuma o readmisiji, evropski komesar Han je odgovorio da je migranstka kriza problem globalnih razmera i da se njegovom rešavanju može pristupiti samo kroz zajedničko zalaganje svih evropskih zemalja. „Zbog toga ne bi trebalo da se raspravlja o readmisiji unutar Evrope, već kako ćemo se nositi sa ovim problemom kao Evropljani“, poručio je.
Reagujući na Hanove reči, premijer Vučić je ocenio da bi posle ovoga što je Han rekao, voleo da čuje „one teoretičare zavere“ koji plaše ljude pričama o „milion i po izbeglica koje će EU vratiti u Srbiji“ i da u toj priči samo još nedostaju masoni i Vatikan.
Han je apelovao na Vladu Hrvatske da promeni svoju odluku o blokadi granice sa Srbijom i ocenio da se radi o diskiriminatorskim merama. “Pozivam hrvatsku vladu da promeni odluku. Mislim da je u obostranom interesu svih građana Balkana da imaju slobodu kretanja i ekonomsku stabilnost, jer ona donosi i socijalnu stabilnost, istakao je Han.
Odgovorajući na novinarsko pitanje o mogućnosti da je Hrvatska blokadom granice prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, on je rekao da službe Evropske komisije proučavaju slučaj i da je od Zagreba zatraženo da objasni zasnovanost preduzetih mera. Sporazum predvidja da restriktivne mere mogu biti preduzete, ali one moraju biti vremenski ograničene, nediskriminative, proporcionalne i ne smeju imati negativan efekat na trgovinu i slobdu kretanja ljudi i roba. Han je ponovio da izazov koji predstavlja izbeglička kriza ne sme imati “diskriminatrske i disproporcinonalne” posledice po saobraćaj i trgovinu.
Han je obraćanju novinarima u vili Bokeljka nakon sastanka sa predsednikom vlade Aleksandrom Vučićem, izrazio očekivanje da će do kraja godine biti otvoreno prvo poglavlje u pregovorima Srbije i Evropske unije.
Han je, tom prilikom dodao da je Srbija ključni regionalni partner za EU i da joj treba pomoći u nastojanju da postane njen deo.. „Akcije pomiranja premijera Vučića i Vlade Srbije prema susedima i nastavak dijaloga na visokom niovu sa Kosovom su najbolji primeri. Ako sve to saberemo, uveren sam da smo na dobrom putu da otvorimo prva pregovaračka poglavlja pre kraja ove godine,“ izjavio je Han.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da očekuje podršku EU kakva je i do sada bila, posebno istakavši nemerljivu pomoć koju je EU pružila i nastavlja da pruža u sanaciji posledica poplava 2014. godine i nastavak saradnje na viskom nivou. „Mi smatramo da smo se u prethodnom periodu u svemu, ili u najvećem delu u različitim sferama društvenog života ponašali na dobar i ozbiljan način i da smo zaslužili otvaranje poglavlja pre kraja godine“, rekao je Vučić.
Upitan da prokomentariše izjave premijera Hrvatske Zorana Milanovića Evropski komesar je rekao da osuđuje rečnik u kome se spominju „varvari“ i „divljaštvo“, “bez obzira ko ih je upotrebio”, jer „i reči mogu da pogode ljude“.
“Neophodno je razoružati rečnik”, naglasio je Han i naglasio da “smo svi mi Evropljani” i da medju nama nema varvara”.
Han je podsetio i na odgovornost medija ističući da su oni sila koja u demokratijama ima određenu odgovornost. Prema njegovim rečima bitno je kako mediji prenose stvari i informišu javnost, jer utiču na javno mnjenje. „Budite svesni vaše odgovornosti. Sada kada se nalazimo na presudnoj tački ima dosta mogućnosti i treba da sagledamo širu sliku, a u okviru te šire slike ima pozitivnih perspektiva za ovu zemlju“, poručio je Han na konferenciji za novinare koju je zajedno sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem održao u Beogradu.
Tokom dana on se sastao i sa ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem, ministrom za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Aleksandrom Vulinom, ministarkom zaduženom za EU integracije Jadrankom Joksimović i predstanicima nevladinih organizacija. Svoju posetu Srbiji Han je otpočeo obilaskom prihvatnog centra za izbeglice u Šidu.
Izvor: Delegacija EU u Srbiji