Srbija i region dobro napreduju ka EU, ključna vladavina prava
Srbija i region dobro napreduju ka Evropskoj uniji i naročito je važno da sprovedu reforme vladavine zakona i imaju dobre susedske odnose, izjavio je 9. oktobra u Briselu izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Dejvid Mekalister. On je to rekao pošto su u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta usvojeni nacrti rezolucija o napretku partnera sa Zapadnog Balkana u evropskim reformama, a koje i na plenarnom zasedanju još treba da usvoji ceo parlament.
Nacrtu rezolucije o Srbiji su pridodata dva amandmana u kojima se navodi da "svaki sporazum o mogućem preinačenju granice između Srbije i Kosova može biti prihvatljiv samo ako se o tome saglase obe strane i ako takav sporazum vodi računa o opštoj stabilnosti regiona i u skladu je s međunarodnim pravom".
Takođe se navodi da je dijalog pokrenut posredovanjem EU "temeljni okvir za sporazum" Beograd-Priština i daje podrška "samo sporazumu koji omogućava normalizaciju odnosa" dve strane, tako da to ne zaoštri granične probleme i zapreti stabilnosti regiona.
Mekalister je podvukao da su zemlje Zapadnog Balkana geografski, istorijski i ekonomski bliski partneri EU, da sve imaju evropsku perspektivu i "evropska kuća neće biti potpuna bez njih".
"Mogući datum ulaska u članstvo EU zavisi isključivo od toga kad će svaka od tih zemalja usvojiti i sprovesti sve zakone Unije", predočio je on.
Mekalister je naveo da u nacrtu rezolucije stoji da je Srbija, "ostvarila izvestan napredak u borbi protiv korupcije i ogranizovanog kriminala", dok se za Crnu Goru, pored ostalog, kaže da je "ostvarila umeren napredak u jačanju nezavisnosti, transparentnosti, uvidu, profesionalizmu i delotvornosti pravosuđa".On je rekao da svi izveštaji pokazuju da zemlje regiona "moraju da više rade da bi se usaglasile s vrednostima EU, posebno kad je reč o ljudskim pravima, suzbijanju korupcije i reformama državne uprave i pravosuđa".
U predlogu rezolucije na izveštaj koji je podneo izvestilac Meklister, Evropski parlament pozdravlja napredak Srbije u ekonomiji i u reformi javne uprave, njen konstruktivni odnos prema migrantskoj krizi, predanost bilateralnim odnosima s drugim zemljama kandidatima i susednim državama članicama i stalni angažman Srbije u postupku normalizacije odnosa s Kosovom.
U nacrtu rezolucije o Srbiji se ukazuje na propuste u reformi pravosuđa i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, manjkavu demokratsku ulogu parlamenta, izražava zabrinutost zbog stanja u oblasti slobode govora i medija i poziva Srbija da garantuje principijelnu primenu zakonodavstva o zaštiti manjina.
Srbija se poziva i da postepeno uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa politikom EU, uključujući i politiku prema Rusiji, kao da postepeno s Unijom uskladi i svoj vizni režim.
U dokumentu se ocenjuje da su u oblasti vladavine prava reforme potrebne posebno da bi se "garantovala nezavisnost i efikasnog pravosuđa" i poziva Srbija da "osnaži odgovornost, nepristrasnost, profesionalnost i ukupnu efikasnost pravosuđa i uspostavi sistem besplatne pravne pomoći".
Izvor: EurActiv.rs