Održana konferencija „Dijalog promena“
Beogradska otvorena škola (BOŠ) u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, uz podršku Evropske unije, organiziovala konferenciju za medije i ekspertski panel povodom početka trogodišnjeg projekta „Dijalog promena“ u cilju pružanja podrške uspostavljanju dijaloga između civilnog i javnog sektora.
Projekat „Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti“ koji finansira Evropska unija, a sprovodi Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekretarijatom za javne politike, Univerzitetom u Beogradu i Međunarodnim centrom „Olof Palme“, će kroz saradnju civilnog društva i javne uprave uključiti građane u procese donošenja odluka i tako podržati reformske procese u Srbiji. Kroz ovaj projekat, u naredne tri godine biće finansijski podržano 40 udruženja građana i 30 istraživača, a kroz mentorsku podršku će više od 100 udruženja građana biti osnaženo za učešće u dijalogu sa javnim vlastima.
U uvodnoj reči, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, istakao je da dijalog počinje onog trenutka kada smo spremni da izazovemo naš način razmišljanja i da razlike u stavovima nikako ne bi trebalo da budu prepreka u uspostavljanju dijaloga: „Za nas u EU reč dijalog je kostanta u našem radu, svaki dan 27 članica se sastaje i iznosi različite ideje, interese i stavove, ali kroz dijalog uspeli smo da izgradimo EU onakva kakva je danas. Dijalog je takođe važan i za Srbiju ne samo kao državu već i kao zemlju koja je u pristupnim pregovorima sa EU; dijalog treba da postane nova normalnst, svakdonevni vid komunikacije, da postane deo debate u Srbiji, da se putem dijaloga dođe do kompromisnog rešenja, jer kompromis je dobra reč;upravo različite ideje čine zemlje snažnijim i bogatijim.“
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić, istakla je značaj kulture dijaloga u društvu: „Ono što razlikuje neuspešna i uspešna društva na ovoj planeti, nije ekonomija, nije geografija, nije istorija kojom su se obogatili, već ono što ih razlikuje zbog uspešnosti jeste da li su to društva koja je umeju da razgovaraju ili društva koja neguju sukobe.“
Projekat „Dijalog promena“ sprovodi se u partnerstvu i sa Univerzitetom u Beogradu. Tom prilikom, u uvodnoj reči, rektorka Univerziteta u Beogradu, prof. dr Ivanka Popović naglasila je značaj ovog trogodišnjeg projekta: „Ako državu gledamo kao sistem čiji je zadatak da obezbedi funkcionisanje naše zajednice, ovaj projekat vidim kao osnaživanje delova društva koji nisu deo izvršne vlasti. Univerziti su nedovoljno iskorišćen resurs koji svojim ekspertskim uslugama može da pruži više nego što je učinjeno deo sada.“
„Verujemo da Srbija zasnovana na evropskim vrednostima i slobodama, ali i standardima i institucijama koje su na nivou ostalih zemalja Evropske unije, da je takva Srbija najbolja za sve njene građane“, kazao je Milorad Bjeletić, izvršni direktor Beogradske otvorene škole i koordinator projekat Dijalog promena.
Nakon konferencije za medije, održan je ekspertski panel „Izgubljeni u prevodu – dijalog civilnog društva i javnih vlasti u Srbiji“ putem ZOOM platforme. Govornici konferencije su predstavnici Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Građanskih inicijativa, Foruma civilne akcije Forca, Užičkog centra za ljudska prava i demokratiju i Beogradske otvorene škole.
Izvor: Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji