Ministarka Joksimović objasnila je za televiziju N1 da će se sa novom metodologijom pristupni proces Srbije Uniji u narednom periodu voditi pre svega na političkom nivou, uz naglašenu vladavinu prava i dijalog sa Prištinom. Do kraja juna očekuje se međuvladina konferencija, tj. otvoren ministarski razgovor Beograda i Brisela.
„Šta su očekivanja zemalja EU od Srbije, u pogledu konkretnih reformi, gde je bilo kašnjenja, gde su pohvale, a da sa druge strane Srbija iznese svoje argumente i kaže kakvi su naši planovi i šta mi očekujemo od EU“, izjavila je Joksimović.
Ona je rekla da ne veruje u još jednu sušnu godinu – „pripremamo otvaranja dva klastera, odnosno dve grupe poglavlja i očekujemo otvaranja“.
Ministarka je referisala poslanicima rad u 2020, u kojoj nismo otvorili nijedno poglavlje, a na skali brojnih razloga navela je i koronavirus i mala kašnjenja s naše strane.
Ona je prokomentarisala i nedavno usvojeni Izveštaj Evropskog parlamenta, koji je snažno odjeknuo u javnosti.
„Ima dosta pozitivnih ocena, ima dosta prenaglašenih kritika, ali tu učestvuju svi poslanici, to je jedna politička… ponekada i pogodba u samom evropskom parlamentu, ja uvek kažem sve treba uzeti u obzir, razmotriti, ali isto tako, dobro znam da je prenaglašenih kritika bilo“, rekla je Joksimović.
Odbor za evropske integracije usvojio izveštaj o pregovorima, prosledio ga Narodnoj skupštini
Članovi Odbora za evropske integracije su na sednici, održanoj 1. aprila 2021. godine, razmotrili Izveštaj o pregovorima o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji tokom predsedavanja Nemačke (jul – decembar 2020. godine), koji je obrazložila ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.
Ona je navela da je Srbija pridavala veliki značaj nemačkom predsedavanju, imajući u vidu poznati stav Nemačke prema politici proširenja, ali da su zbog vanrednih okolnosti, izazvanih pandemijom korona virusom, promenjeni prioriteti, kako EU, tako i njenih država članica.
Tokom nemačkog predsedavanja nije otvoreno nijedno pregovaračko poglavlje, navela je Joksimović, i dodala da to nije posledica zastoja Srbije u reformskim procesima, već da su uzroci brojni i višeslojni.
Joksimović je istakla i da je u navedenom periodu došlo do kreiranja nove metodologije pregovora, da su sada svih 36 pregovaračkih poglavlja grupisani u šest klastera. Kroz klastere se definišu i zajedničke politike EU i meri koliko zemlje kandidati učestvuju u njima, navela je ona. Novom metodologijom je unapređen i format Međuvladine konferencije, ukazala je ministarka Joksimović. Ona je istakla i da su Odbor za evropske integracije i Narodna skupština dobili pojačanu odgovornost u novoj metodologiji pregovora.
Nakon rasprave, članovi Odbora usvojili su Izveštaj o pregovorima o pristupanju Srbije Evropskoj uniji tokom predsedavanja Nemačke i predložili Narodnoj skupštini da ga razmotri i prihvati.