Crna Gora postala prva država regiona koja je pristupila Jedinstvenom području plaćanja u evrima (SEPA)
PODGORICA – Crna Gora je danas zvanično postala deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), inicijative Evropske unije uspostavljene u cilju što jednostavnijih, bržih i jeftinih bankovnih transfera novca. Kako je saopštila Centralna banka Crne Gore, ova država je „uložila značajne napore na usklađivanju nacionalnog platnog prometa i važeće regulative sa standardima EU, zahvaljujući čemu je postala prva država Zapadnog Balkana koja je pristupila SEPA geografskom području, ispunjavajući jedan od ključnih ciljeva na svom putu ka članstvu u Evropsku uniju“.
U saopštenju se precizira da će, shodno kalendaru Evropskog saveta za plaćanja (EPC), početak pristupanja crnogorskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama biti omogućen od aprila 2025, dok će EPC naknadno informisati o datumu operativnog početka pružanja usluga za pružaoce platnih usluga iz Crne Gore.
„Pristupanje Crne Gore SEPA predstavlja značajnu prekretnicu u procesu finansijske integracije naše države u Evropsku uniju. Ovaj korak otvara ekonomske mogućnosti, i donosi vidljive benefite za crnogorsko stanovništvo i privredu na ubrzanom putu Crne Gore ka članstvu u EU“, izjavila je Irena Radović, guvernerka Centralne banke Crne Gore.
Đorđo Andreoli, generalni direktor EPC-a, izjavio je da je „uključivanjee finansijskih institucija iz Crne Gore prirodan korak napred u okviru procesa pristupanja SEPA, koji pokazuje opredeljenje Evrope za usklađivanje elektronskih plaćanja na prostoru koji se prostire van granica EU“.
SEPA predstavlja panevropsku inicijativu, pokrenutu 2008, kojom se pojednostavljuju, ubrzavaju i harmonizuju elektronska plaćanja, uz što je veće moguće smanjenje troškova. Navedena inicijativa prevashodno je bila osmišljena za tržište Evropske unije, ali u regionu SEPA se sada nalazi ukupno 36 država, ne samo sve zemlje članice EU.
Da bi se neka od država priključila SEPA, mora da se u pravnom i tehničkom smislu uskladi sa propisima Evropske unije u oblasti platnih sistema, a veoma važnu ulogu u takvom procesu imaju i nacionalne banke, koje u ime država, podnose prijavu za pristupanje država SEPA.
Tema pristupanja država Zapadnog Balkana Jedinstvenom području plaćanja u evrima došla je u fokus javnosti krajem septembra, kada je Gert Jan Kopman, generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedstvo i proširenje u obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta izrazio očekivanje da će Crna Gora, kao prva država sa Zapadnog Balkana, postati članica SEPA područja 1. januara 2025.
Kopman je takođe naveo da su, Albanija i Severna Makedonija mogle bi da se ubrzo pridruže Crnoj Gori, „dok su Srbija i Kosovo takođe veoma zainteresovani za članstvo, a, nadajmo se, neće proći ni mnogo vremena pre nego što Bosna i Hercegovina postane deo SEPA“.
Podsetimo, komentarišući ambicije naše države da pristupi SEPA području, iz Narodne banke Srbije za EWB su, između ostalog, rekli da su „preduzete su sve neophodne mere kako bismo u što kraćem roku ostvarili brži i efikasniji platni promet sa Evropskom unijom i regionom“.
Kako je pojasnila NBS, to je „Nacrt aplikacije za priključivanje Republike Srbije SEPA području upućen na preliminarno mišljenje Evropskoj komisiji i Evropskom platnom savetu“.
Izvor: European Western Balkans