Mladi i društveno odgovorne teme: dopisnički događaj portala Progovori o pregovorima i Mingl

Mladi i društveno odgovorne teme: dopisnički događaj portala Progovori o pregovorima i Mingl

foto: BOŠ

Medijsko okruženje u kojem stasavaju mladi novinari, novinarke, dopisnici, dopisnice svakodnevno ih stavlja pred izazove razlučivanja važnog od nevažnog. Čak i najobičnija, bezazlena vest upakovana je u formu skandala, tragedije, senzacije, te je upravo zato teško razlučiti i odabrati važnu, društveno odgovornu temu.  

A kada ih odaberu važno je po uzusima profesije obraditi temu na odgovoran i profesionalan način, bez obzira na format u koji je tema spakovana, kratka dnevna vest, analitički tekst ili podkast razgovori. 

Suočeni sa izazovom, uredništva portala Progovori o pregovorima i Mingla htela su da sa svojim dopisnicima razgovaraju upravo o načinu odabira i obradi društveno odgovornih tema uz pomoć iskusnog novinara i iskusnih novinarki. 

Sa četrdeset dopisnika i dopisnica o odgovornosti pri odabiru važne teme razgovarali su Jelena Jorgačevič Kisić (nedeljnik Vreme), Adam Santovac (N1) i Jelisaveta Miletić (Njuz.net). Razgovor je moderirao Branislav Cvetković (Progovori o pregovorima). 

„To su one teme su one koje neko pokušava da sakrije“, rekao je Adam Santovac na pitanje šta su za njega društveno odgovorne teme. 

Tokom razgovora, Jelena, Adam i Jelisaveta usaglasili su se da način prenošenja vesti zavisi od medijuma - sadržaj će se drugačije preneti na televiziji, internet portalu, štampanom nedeljniku ili video podkastu. Sa čime su se usaglasile Jelisaveta i Jelena, koja je navela javni interes kao ključni, mada često diskutabilni termin u novinarstvu. 

Jelisaveta je dodala kako je nekada teško obraditi društveno odgovorne i bitne teme u neformalnijem formatu kao što je podkast, ali kako se i za to mora napraviti iskorak, i ozbiljno obraditi priča. 

Sagovornici su dopisnicima i dopisnicama pružili uvid i njihov proces kreiranja vesti, obrade teme, načinom pripreme i razgovorima sa relevantnim stručnjacima, svako iz perspektive svog formata. 

O značaju uključivanja mladih u velike redakcije, te direktan rad sa mentorima ključan je za pripremu mladih novinara, novinarki i snalaženje u komplikovano medijskom sistemu Srbije, pričao je Adam, ukratko predstavivši radi dopisničke mreže portala N1 i istakavši značaj dopisničkih mreža, na šta je moderator podsetio prisutne da se otvara poziv za četvrtu generaciju Akademije novinarstva Beogradske otvorene škole i pozvao prisutne da se prijave. 

Jelena i Jelisaveta su pozvale mlade da se što više angažuju i uključe, jer proces učenja nije jednosmeran, već su i on od svojih mlađih kolega uspele da nauče mnogo kako bi teme koje obrađuju uspele da približe i mlađoj generaciji publike. 

Nakon formalnog dela, dopisnici i dopisnice imali su prilike da se upoznaju, druže i razmene znanja, iskustva i ostvare profesionalni kontakt. 

Dopisnički događaj održan je 23. novembra, u Kafe baru 16 u organizaciji Beogradske otvorene škole, odnosno uredništva njenih medija Progovori o pregovorima i Mingl.