„Posebno je važno predstojeće odlučivanje Saveta bezbednosti UN-a o nastavku misije EUFOR-a u BiH. Nadamo se da neće biti opstrukcija i zloupotrebe prava veta pojedinih stalnih članica. U tom su pogledu ohrabrujuće snažne poruke ključnih članica NATO-a, o opredeljenosti da se u svakom eventualnom scenariju pronađe adekvatno rešenje za nastavak misije međunarodnih snaga u BiH“, zaključio je ministar odbrane BiH Sifet Podžić.
Nakon sastanka sa predstavnicima NATO-a u Beogradu, ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović ocenio je da su posete i razgovori važni za razmenu mišljenja, izgradnju poverenja i uzajamno razumevanje. On je dodao da je članstvo Srbije u Evropskoj uniji spoljnopolitički prioritet Srbije, a da je strateško opredeljenje zemlje vojna neutralnost.
Kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane, ambasadori NATO-a istakli su tokom sastanka sa srpskim zvaničnicima da NATO poštuje vojnu neutralnost Srbije, ali i ceni angažovanje u Programu Partnerstvo za mir. Oni su istakli da su u svetlu sukoba u Ukrajini posvećeni očuvanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu i da Srbiju smatraju važnim faktorom u tome.
Smit: NATO vidi Srbiju kao važnog partnera
Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država pri NATO-u Džulijan Smit ocenila je da je odnos Srbije i NATO plodonosan i da Alijansa Srbiju vidi kao važnog i vrednog partnera.
U intervjuu Tanjugu Smit je govoreći o zaključcima NATO Samita iz Madrida, izjavila da se u strateškom konceptu NATO-a prepoznaje značaj Zapadnog Balkana, važnost mira i stabilnosti u regionu.
„Ove godine smo proveli dosta vremena baveći se ruskim ratom u Ukrajini. Strateški koncept takođe naglašava značaj Balkana, važnost mira i stabilnosti i važnost daljeg rada na tome. Zbog toga je u prethodna dva dana region posetila mala delegacija NATO ambasadora i veoma smo uživali u našoj poseti“, izjavila je američka ambasadorka pri NATO-u.
Na pitanje šta se podrazumeva pod dodatnim angažmanom NATO-a u regionu, pre svega u BiH, Smit je rekla da trenutno postoji više mera za podršku stanju u BiH.
Prema njenim rečima, one se uglavnom fokusiraju na poboljšanje odbrambene spremnosti i rada na reformi oružanih snaga.
Izvor: European Western Balkans