Instrument pretpristupne podrške (Instrument for Pre-Accession Assistance – IPA) je instrument sveobuhvatne podrške procesu evropske integracije zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo, kako u oblasti finansijske podrške, tako i u oblasti tehničke i ekspertske podrške reformama, koje se sprovode u zemlji.
Pravni osnov: Uredba (EU) br. 231/2014 Evropskog parlamenta i Saveta od 11. marta 2014. godine koja uspostavlja Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA II) primenjuje se od 1. januara 2014. godine.
Ciljevi: Jačanje demokratskih institucija, promocija i zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda i unapređeno poštovanje manjinskih prava, razvoj civilnog društva, regionalna i prekogranična saradnja.
Najvažnija novina u IPA II je strateški fokus. Strateški dokumenti za zemlje korisnice su planski dokumenti kreirani za svaku zemlju korisnicu za sedmogodišnji period. Strateški dokument za više zemalja (nekadašnja Višekorisnička IPA) će kao prioritet imati regionalnu ili teritorijalnu saradnju. IPA II ima za cilj reforme u okviru unapred definisanih sektora. Ovi sektori pokrivaju područja usko povezana sa strategijom proširenja, poput demokratije i upravljanja, vladavine prava, rast i konkurentnost. Ovakav sektorski pristup promoviše strukturne reforme koje će doprineti transformaciji određenog sektora i njegovom približavanju standardima EU. IPA II dozvoljava sistematičnije korišćenje budžetske podrške sektoru. Ovaj instrument takođe daje veću težinu merenju učinka: indikatori dogovoreni sa zemljama korisnicima će pomoći u procenistepena u kojem su očekivani rezultati ostvareni.
Struktura: Više ne postoji 5 komponenti IPA (kao što je to bio slučaj u prethodnom budžetskom periodu), nego 9 sektora (pravosuđe, unutrašnji poslovi, reforma državne uprave, konkuretnost energetika, zaštita životne sredine i klimatke promene, saobraćaj, ljudski resursi i društveni razvoj i poljoprivreda i ruralni razvoj), 3 tematske oblasti (organizacije civilnog društva, mediji i kultura) i 2 unakrsna međusektorska pitanja (lokalni/regionalni razvoj i rodna ravnopravnost).