Poglavlje 21 - Trans-evropske mreže


Uspostavljanje i razvijanje transevropskih mreža predviđeno je Ugovorom o Evropskoj zajednici. Primenom pravne tekovine 21. poglavlja, Evropska unija obezbeđuje finansijsku pomoć na planu izgradnje trans-evropskih saobraćajnih, energetskih i telekomunikacijskih mreža u cilju ostvarivanja veće sigurnosti u pogledu snabdevanja energijom, kao i u domenu saobraćaja i telekomunikacija. Trans-evropske mreže uključuju:
- Trans-evropsku transportnu mrežu (TEN-T), koja pokriva drumski i intermodalni transport, plovne puteve i pomorske luke, kao i mrežu evropskih brzih železnica;
-  Trans-evropsku energetsku mrežu (TEN-E), koja pokriva sektor električne energije i gasa;
-  Trans-evropsku telekomunikacijsku mrežu (eTEN), koja pokriva telekomunikacijske mreže uspostavljene kao uslužne delatnosti.

Cilj uspostavljanja i razvoja trans-evropskih mreža i unapređenja odgovarajuće povezanosti i interoperabilnosti nacionalnih mreža jeste da se u potpunosti iskoristi unutrašnje tržište i doprinese ekonomskom rastu i stvaranju radnih mesta u Evropskoj uniji. Bez moderne infrastrukture koja bi povezala različite regionalne i nacionalne mreže nije moguće uspostaviti slobodan protok roba, usluga, kapitala i radnika, a to je ujedno važan element za ostvarivanje ekonomske i socijalne kohezije Unije.

Trans-evropska transportna mreža
Trans-evropska transportna mreža doprinosi održivom i multimodalnom razvoju transporta i uklanjanju uskih grla. U ovom smislu, transportne mreže igraju značajnu ulogu u obezbeđivanju održive mobilnosti, kombinujući evropsku konkurenciju sa staranjem o svojim građanima, a u isto vreme obezbjeđuju prevoz robe i putnika u Evropi. Plan Evropske komisije vezan za saobraćajnu infrastrukturu je modernizacija postojećih prometnih pravaca za sve vrste saobraćaja i gradnja novih u saobraćajno slabije povezanim regijama.
Trans-evropska energetska mreža
Tokom prethodnih 30 godina čitav svet, a naročito Evropska unija, uspeli su da značajno umanje potrošnju energije po jedinici nacionalnog proizvoda i da smanje potrebnu količinu energije za ostvarenje visokog nivoa indeksa ljudskog razvoja. Shodno tome, za postizanje visokog nivoa indeksa ljudskog razvoja (preko 0.9) danas je potrebno skoro upola manje energije nego pre 30 godina. Ovo je posledica naprednog državnog upravljanja i primene najmodernijih energetskih tehnologija. Imajući u vidu da se energetske tehnologije u prethodne tri decenije ipak nisu menjale tom brzinom kojom je poboljšavana efikasnost upotrebe energije, prepoznatljiv je dominantan uticaj poboljšanog upravljanja u ovoj oblasti. Razvoj liberalizacije energetskih tržišta, napredna regulacija, napredna zaštita životne sredine, i poboljšano korišćenje raspoloživih kapaciteta doveli su zajedno do znatno efikasnije upotrebe energije.
Trans-evropska telekomunikacijska mreža
Trans-evropske telekomunikacijske mreže se odnose uglavnom na razvoj mreža i distribuciju povezanih usluga u okviru određenog programa zajednice. Ovim se daje potpora širenju upotrebe visokih tehnologija u svim segmentima društvenog i privrednog funkcionisanja, a s ciljem podsticanja ekonomskog rasta, zapošljavanja i socijalne kohezije.

Institucije Republike Srbije koje učestvuju u Pregovaračkoj grupi 21

Pregovaračka grupa za transevropske mreže - predsednik, zamenik predsednika, sekretar i zamenik sekretara Pregovaračke grupe imenuju se iz reda predstavnika Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Članovi Pregovaračke grupe su predstavnici sledećih organa i organizacija: Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja; Ministarstva rudarstva i energetike; Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine; Ministarstva finansija; Ministarstva odbrane; Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija; Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije; Agencije za bezbednost saobraćaja; Agencije za energetiku Republike Srbije; Republičkog zavoda za
statistiku; Instituta za standardizaciju Srbije; Direkcije za železnice; Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, Agencije za upravljanje lukama i Kancelarije za evropske integracije.

Dokumenta vezana za Poglavlje 21:

Hrvatska - ključna dokumenata iz pregovaračkog Poglavlja 21
- Izveštaj o analitičkom pregledu pravne tekovine  za Poglavlje 21
- Pregovaračka pozicija Hrvatske za Poglavlje 21
- Pregovaračka pozicija Hrvatske za Poglavlje 21 - dopuna
- Izveštaj o ispunjenju obaveza za pregovaračko Poglavlje 21
- Zajednička pozicija Evropske unije za zatvaranje Poglavlja 21

(Dokumenta preuzeta sa sajta Ministarstva vanjskih i europskih poslova Vlade Republike Hrvatske)

Najnovije vesti